Lamborghini

Lamborghini

Lamborghini
SANT' AGATA BOLOGNESE Włochy
ROK ZAŁOŻENIA 1963
1 812 PRACOWNICY

Bezkompromisowo sportowa tożsamość, ekstremalny design, najwyższa wydajność – oto Lamborghini.

Założona w 1963 roku firma Automobili Lamborghini ma siedzibę w Sant'Agata Bolognese na północy Włoch. Lamborghini produkuje dziś dwa supersportowe modele – napędzanego silnikiem V12 Aventadora, który swoją premierę miał w 2011 roku i Huracana, z jednostką V10. Debiut tego auta przypadł na 2014 rok. Równolegle od 2017 roku z taśmy zjeżdża super-SUV, Urus, napędzany doładowanym silnikiem V8. Ze 167 dealerami na całym świecie, marka notuje od dziewięciu lat nieustanny wzrost sprzedaży, w 2019 dostarczono do klientów 8205 samochodów. Przez ponad pół wieku marka Lamborghini stworzyła wiele legendarnych samochodów, jak 350 GT, Miura, Espada, Countach, Diablo, Murcielago, a także limitowane: Reventon, Sesto Elemento, Veneno czy Centenario. W wyjątkowym Lamborghini Sián FKP 37, który zaprezentowano w 2019 roku i zbudowano w zaledwie 63 egzemplarzach, firma zastosowała niespotykane wcześniej rozwiązania – po raz pierwszy w napędzie hybrydowym wykorzystano superkondensatory, wykorzystano także nowe materiały.

Założona w 1963 roku firma Automobili Lamborghini ma siedzibę w Sant'Agata Bolognese na północy Włoch.

Lamborghini Urus, trzeci model w gamie i pierwszy na świecie super-SUV, zadebiutował w 2017 roku, tworząc nową niszę w segmencie aut luksusowych. Jego moc, osiągi i właściwości jezdne, a także wyjątkowy wygląd są wzorcem dla innych, a auto nadaje się do codziennej jazdy.

Rodzina modeli Huracan V10, która zastąpiła ikonę marki – Gallardo – zadebiutowała w 2014 roku, a odmiana Huracan Performante z 2017 roku (Spyder pojawił się rok później) udowodniła swoją doskonałość ustanawiając kilka rekordów na torze. W 2019 roku pojawił się nowy Huracan EVO (w wersjach Coupe i Spyder), źródłem napędu był znany z Performante silnik V10. Huracan EVO RWD pojawił się na początku 2020 roku i od razu zyskał grono miłośników dzięki świetnym osiągom. Auto daje niesamowitą frajdę na torze i pozwala na wiele doświadczonemu kierowcy. W maju 2020 roku na stronie Lamborghini w tzw. rzeczywistości rozszerzonej pojawił się nowy Huracan EVO RWD Spyder. W listopadzie 2020 roku Lamborghini zaprezentowało wirtualnie swój najnowszy model – Huracan STO – Super Trofeo Omologata – supersportowy model z homologacją drogową, inspirowany wyścigowymi samochodami, takimi jak Huracan Super Trofeo EVO i Huracan GT3 EVO.

Zaprezentowany w 2017 Aventador S w wersji coupe i roadster stał się nowym wzorcem w kategorii luksusowych, sportowych aut z silnikami V12. Pokazany w sierpniu 2018 roku Aventador SVJ ustanowił rekord mierzącego 20,6 km okrążenia północnej pętli toru Nürburgring z czasem 6:44,97, co jest najlepszym wynikiem wśród samochodów produkowanych seryjnie. W 2019 do salonów trafił Aventador SVJ w wersji roadster.

Ze 167 dealerami na świecie, firma notowała wzrosty sprzedaży w ostatnich dziewięciu latach, w 2019 dostarczyła 8205 samochodów.

Przez ponad pół wieku marka Lamborghini stworzyła wiele legendarnych samochodów, jak 350 GT, Miura, Espada, Countach, Diablo, Murcielago, a także limitowane: Reventon, Sesto Elemento, Veneno czy Centenario. W wyjątkowym Lamborghini Sián FKP 37, który zaprezentowano w 2019 roku i zbudowano w zaledwie 63 egzemplarzach, firma zastosowała niespotykane wcześniej rozwiązania – po raz pierwszy w napędzie hybrydowym wykorzystano superkondensatory, wykorzystano także nowe materiały.

Strona internetowa marki Lamborghini:
media.lamborghini.com